Skip to main content

Mi az autofágia?

Az autofágia egy fiziológiás sejtszintű folyamat mely során hibás fehérjék és sejtalkotók kerülnek lebomlásra és eltávolítására. A folyamat jelentőségét bizonyítja, hogy leírásáért 2016-ban Nobel díj is járt.
Ez az egyedi mechanizmus elengedhetetlen a sejtek védelméhez egyes sérült fehérjékkel és toxinokkal szemben. Fontos szerepet játszik továbbá a sejtanyagcsere és az energia (homeosztázis) fenntartásában, valamint a sejtek túlélésének elősegítésében.

A réz szerepe az autofágiában

Újkeletű vizsgálatok arra engednek következtetni, hogy a folyamat létrejöttében kritikus szerepet tölt be a réz, melynek hiányában nem jönnek létre a mechanizmus főszereplői az autofagoszómák.

A réz elsősorban szükséges a specifikus kináz aktivitáshoz (ULK1/2), melynek végkövetkezményeként jönnek létre az autofágoszómák majd következményesen végbemegy az autófágia folyamata.

Jóllehet az idézett irodalom már kialakult, specifikus tumorgenezisben szerepet játszó folyamatként vizsgálták a mechanizmust, az autofágia prevencióban betöltött szerepét számos vizsgálat tételezi.
A csökkent réz hátrányt jelent
A csökkent rézellátottság egy nyugati népességre jellemző attribútum, lévén antagonista jellemzőket mutat számos nehézfémmel, valamint egyéb ásványok és vitaminok is képesek akadályozni hasznosulását. Nem mellesleg a magas rézbevitel sem jellemzi a modern táplálkozást (Standard American Diet – SAD).
Az autofágia, és a réz további előnyeinek (vérképzés, immunológia, stb) kiaknázásának érdekében lehetséges megoldás lehet a szenzibilis rézpótlás, úgy orális mint atopikus jelleggel.

Ajánlott cikk: Miért szedjünk rezet?

 

Kapcsolódó vizsgálatok:

Victor C. Fields

vagyok, funkcionális táplálkozási tanácsadó, életmódszakértő, mindfulness oktató és a Life Protocol életmód program alapítója.
Az engem felkeresők és a programban érdekeltek rendszerint súlyos egészségügyi kihívással keresnek fel, megannyi terápiás irányzattal való próbálkozás után.

Vajon készen állok egy nehézfém kivezetésre?

| Nehézfém | No Comments

Tudatos életmód az ünnepek alatt (IS)

| Életmód, Mikrotápanyag pótlás, Táplálkozás | No Comments
Többször megkaptam a kérdést, hogy vajon mi történik ha nem sikerül tökéletesen kivitelezni egy protokollba rendezett életmódot. Jogos a feltevés, lévén a karácsony pont egy olyan időszak amikor bőségesen van…

Nehézfémek a szervezetben – Kit érint a nehézfémterheltség?

| Nehézfém | No Comments
A nehézfémek okozta kihívások szélesebb palettán hatnak a nyugati világ egészségére, mint azt elsőre gondolnánk. Az elsődleges problémát nem is az általuk okozott toxicitás, mindinkább annak fel nem ismerése okozza.…

Hasznosnak találtad?

Táplálkozással és mikrotápanyag pótlással kapcsolatos tippekért csatlakozz a belső email körhöz.

Leave a Reply