A rézhiánnyal összefüggő betegségek és tünetek listája az évek alatt igen szemléletesen kibővült.
Ajánlott cikk: Miért szedjünk rezet? – Rézhiány tünetei
A réz az elektrontranszport része, tehát az emberi energiaellátás fontos szereplője így gyakorlatilag bármilyen kórképben vagy zavaró tünetben szerepet játszhat a hiánya.
De vajon mik azok a kézzelfogható jelenségek ahol a rézhiány ténylegesen tetten érhető?
Krónikus fáradtság mint a rézhiány tünete
Lévén a réz a mitokondriális energiaháztartás (komplex IV.) esszenciális eleme, így a rézhiány elsősorban, a nyugati emberre amúgy is jellemző fáradtságban jelentkezik.
A tünet inkább egy krónikus állandósult, mély fáradtságként manifesztálódik, tehát nem összekeverendő egy kialvatlan éjszaka utáni kis kótyagossággal.
Koffein és fáradtság
Alvás és rézhiány
A versenysportolókra is jellemző krónikus kimerültség egy elfogadott jelenség és logikusan betudható az intenzív megterhelésnek. Mostanra ugyanakkor összefüggésbe hozták az ásványi anyag háztartással, lévén a hosszú távú fizikai igénybevétel csökkenti a szervezet réz, cink, és magnézium szintjét.
Vérképzés és rézhiány
A réz nélkülözhetetlen szereplője a vérképzésnek és a vasháztartásnak. A gyakran vashiányos anémiának elkönyvelt vérszegénység mögött valójában rézhiány van, melynek egyik járulékos tünete az állandó fáradtság.
Pajzsmirigy és rézhiány
A pajzsmirigy hormonok szintje közvetett kapcsolatban áll a szérumban mért rézszinttel. A pajzsmirigy mint egy metabolikus és energiaháztartásban fontos játékos, megkerülhetetlenül rányomja bélyegét a fáradtságra. Erről az pajzsmirigy alulműködésben szenvedők tudnának a legtöbbet mesélni.
Fehérvérsejtek és a rézhiány
A réz nélkülözhetetlen egyes fehérvérsejtek képzésében. Ha ezek csökkent mennyiségben vagy aktivitással jelennek meg, úgy a szervezet más erőforrásokhoz fordul egy-egy kórokozó indukálta támadás megoldására.
Mivel az immunrendszer az egyik leginkább energiaigényes szervrendszer, hiányos működése újabb terhet ró a fáradtság tengelyére. Legjobb példája a betegségek során megjelenő nagyobb alvásigény és csökkent aktivitás.
Tanulság
A rézhiány közvetve vagy közvetlenül, oki és következmények kapcsolatban van a krónikus fáradtsággal.
Az összefüggés annyira sokrétű és szemléletes, hogy Morley Robbins független kutató egy egész könyvet szentelt a témának. „Cu-re your fatigue” (Gyógyúlj ki a krónikus fáradtságból) A megoldást már a kötet címében elrejtette, ugyanis a CURE szó első két betűjele a réz vegyjele a periódusos rendszerben.