Az International Dental 2004-es számában egy harminc fővel végzett vizsgálatot jelentettek meg. A résztvevők krónikus atrófiás kandidázissal küzdő idős emberek voltak.
A vizsgálat célja
A megfigyeléses vizsgálat célja a klór-dioxid (0,8%) hatásosságának és biztonságosságának felderítése, szájhigiéné vonatkozásában, kandidázis tünetek jelenlétében.
Klinikai és mikrobiológiai kiértékeléseket végeztek a vizsgálat elején és végén. Egyfelől skálázható módon vizsgálták a szájüreg szöveteinek megjelenését, ami atrófiás kandidázis esetén egy jellemző indikátor. Másrészről mikrobiológiai tesztelésen keresztül mérték a Candida albicans jelenlévő csíraszámát (CFUs).
Eredmény
A 10 napon keresztüli, napi kétszeri szájöblögetés szignifikáns csökkenést mutatott a kórokozó jelenlétében (p < 0.001). Míg az átlagos csíraszám a vizsgálat elején 15.000-53.000 CFU/ml között volt, addig a 10. napra ez az érték <=500-t mutatott.
A klinikai megfigyelés erősíti az összefüggést, miszerint a 0-3 közötti skálán, a kezdeti 2,5 átlaggal minősített érték 0,17-re csökkent, amely szintén szignifikáns javulást indikál a szövetek megjelenésében. (reprezentatív képek a vizsgálatban)
Zéró mellékhatás
A vizsgálat alatt semmilyen mellékhatásról nem számoltak be, és következtetésként megállapították, hogy a klór-dioxid megfelelő alkalmazásban egy hatékony és biztonságos megoldása lehet a kandidázis orális vetületének.
Szerintem
A klór-dioxid atopikus felhasználásának sikerét a kórokozók enzimgátlásának tudják be, jóllehet ezt a redox potenciál optimális mértékével éri el biztonságos keretek között.
Magyarabbul annyira reaktív, hogy potenciális kórokozókat, toxinokat semlegesítsen, mialatt a szövetekkel kíméletes marad. Ezen tulajdonsága lehetőséget biztosíthat krónikus patogének szelektív kezeléséhez.
A vizsgálat ITT érhető el.

Victor C. Fields

Sokan aggódnak a kötetlen réz okozta lehetséges oxidációs folyamatoktól. A szabad réz mennyiségét véli számon tartani, egy labordiagnosztikából számítható érték. Vajon mire jó, és miről ad nekünk tényleges információt? AZ…

RÉs(Z)letes vérképek megértése 2.rész Az előző részben végig vettük, hogy miért NEM érdemes vizsgálni a rezet szérumból, és milyen hiányosságokkal bírnak a laborok klasszikus rézértékei. Előző rész ITT. Most pedig…