A policisztás ovárium szindróma a modernkori életmódbetegségek tárházát gazdagítja.
Bizonyítja ezt többek között, hogy a betegséget először 1930-ban írták le, majd a század közepétől kezdett gyakoribbá válni, mára pedig a nők negyedét érinti a probléma.
Tünetei
A kórkép karakterisztikáját jellemzi a:
- fokozott androgén aktivitás – férfias szőrösödés, akné, elhízás, kopaszodás
- menstruációs ciklus felborulása – elmaradt ovuláció, amenorrhea
- ciszták jelenléte a petefészekben
A betegség diagnózisa orvosi kompetencia. A kórkép összetett, változatos tüneti megjelenés és súlyosság jellemzi. A fenti kritériumok friss (2003) konszenzus szerint lettek meghatározva, miszerint ha a 3 kitételből 2 teljesül úgy PCOSZ-ről beszélünk.
A PCOSZ igazi jelentősége a gyermekvállalásban érhető tetten ugyanis a meddőségek 30-44%-ért felel.
Inzulinrezisztencia és PCOS
A patogenezisben általában szerepet kap az inzulinrezisztencia, ami a PCOSZ-ben szenvedő nők 50-75%-ban kimutatható. A krónikusan magas inzulinszint:
– gátolja a petesejtek érését
– nehezíti a kilökődés folyamatát
– gyakran felel a magas prolaktin szintért
– serkenti a férfinemihormon termelést
– elhízást és ezáltal gyulladást okoz
Egy összefogó meta-analízis erős összefüggést mutatott a PCOSZ és a kardiovaszkuláris megbetegedések között. A folyamatért szintén az inzulin tehető felelőssé az érfalkárosító hatásán keresztül.
Tovább árnyalja a képet, hogy a jellegzetes tüneteket fogamzásgátlókkal kezelik, melyek képesek akár 40%-al rontani az inzulinérzékenységet, így BMI és viszcerális zsír függetlenül rontani az inzulinrezisztenciát.
Reproduktív szerv lévén pedig kiemelt figyelmet kap az elégtelen jódellátottság a betegség etiológiájában, melyet jól szemléltet az autoimmun thyroiditis szignifikánsan magas előfordulása PCOSZ betegek között.
A megoldása
Minden esetben komplex, teljes életmódot érintő protokollként alkalmazandó.
– Elsődleges fókuszban az IR és viszcerális zsír – célzott táplálkozási panel, izomtömeg fókuszú egészségsport
– Alvásoptimalizálás – hormonális folyamatok, éhség, regeneráció
– Mikrotápanyag pótlás – elsősorban jód és kofaktorai
– Személyre szabott kiegészítő terápiák – pl.: célzott gyógynövények, hormonpanel függvényében

Victor C. Fields

Sokan aggódnak a kötetlen réz okozta lehetséges oxidációs folyamatoktól. A szabad réz mennyiségét véli számon tartani, egy labordiagnosztikából számítható érték. Vajon mire jó, és miről ad nekünk tényleges információt? AZ…

RÉs(Z)letes vérképek megértése 2.rész Az előző részben végig vettük, hogy miért NEM érdemes vizsgálni a rezet szérumból, és milyen hiányosságokkal bírnak a laborok klasszikus rézértékei. Előző rész ITT. Most pedig…